KOWALCZYS PAWEŁ


Andrzej Paweł Kowalczys

Radni Rady Miasta Gdańska 2014-2018


 

Andrzej Paweł Kowalczys urodził się 16 maja 1959 r. w Gdańsku. Jest synem Józefa i Ewy z domu Radziun.

Ma troje rodzeństwa: Marię (ur. 1947), Józefa (ur. 1951) oraz Piotra (ur. 1954).

Związek małżeński z Magdaleną, z domu Urban, zawarł w 2007 r. Ma dwie córki – Martę (ur. 1988) oraz Antoninę (ur. 2013).

W 2001 r. ukończył Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną, otrzymawszy tytuł licencjata ze specjalizacją pedagog resocjalizacyjny, a w 2004 r. – studia na Uniwersytecie Gdańskim, uzyskując tytuł magistra. Tytuł specjalisty psychoterapii uzależnień i współuzależnień w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie otrzymał w 2006 r. W 2008 r. ukończył studia podyplomowe zarządzanie personelem w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Sopocie, a w 2012 r. studia menedżerskie w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku; dodatkowo ukończył kurs zarządzania projektami PRINCE 2 oraz inne liczne kursy z psychologii, pedagogiki i zarządzania.

Do 13 grudnia 1981 r. pracował w Biurze Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność”. W latach 1983–1984 był doręczycielem telegramów w Poczcie Polskiej w Gdańsku. W okresie od 1985 do 1994 r. był zatrudniony w Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych Świetlik, której szefem był Maciej Płażyński, a pracownikami wielu opozycjonistów, m.in. Arkadiusz Rybicki, Jerzy Borowczak i Donald Tusk. Od 1997 do 2001 r. był pracownikiem Telekomunikacji Polskiej. Następnie, do 2010 r. pracował jako instruktor w Poradni Leczenia Uzależnień w Sopocie, współtworząc programy terapeutyczne i profilaktyczne. W latach 2002–2010 był inspektorem, a później pełnomocnikiem ds. organizacji pozarządowych Urzędu Miejskiego w Sopocie. Od 2010 r. pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego jako pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

W latach 70. był sympatykiem Ruchu Młodej Polski zaangażowanym w działalność opozycyjną i konspiracyjną. Został zatrzymany przez służby PRL za kolportaż ulotek oraz organizację manifestacji opozycji demokratycznej i udział w nich. W pierwszych dniach stanu wojennego m.in. brał udział w akcji oklejania znakiem NSZZ „Solidarność” czołgów stojących w sąsiedztwie Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był aktywnym członkiem zdelegalizowanej „Solidarności” – brał udział w jej zgromadzeniach, drukując i kolportując nielegalne wydawnictwa. W 1983 r. z grupą przyjaciół pomagał Lechowi Wałęsie przedostać się na stadion Lechii Gdańsk, na którym w ramach europejskich rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów rozgrywany był mecz z Juventusem Turyn.

Wraz z Gdańską Fundacją Dobroczynności był pomysłodawcą i organizatorem pomorskich turniejów dzikich drużyn „Do Przerwy 0:1”, wydarzenia nagrodzonego jako najlepsza impreza sportowo-rekreacyjna w roku 2011.

Jest radnym miasta Gdańska siódmej kadencji (2014–2018). W wyborach startował z listy Platformy Obywatelskiej. Pracuje w Komisji Edukacji oraz Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia. Jako radny zwraca uwagę na współpracę z organizacjami pozarządowymi, które reprezentują sprawy seniorów, osób zagrożonych uzależnieniem i wykluczeniem społecznym, a także zajmują się pomocą niepełnosprawnym i najmłodszym mieszkańcom Gdańska. Stawia na wdrażanie programów, które służą zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w ich czasie wolnym oraz podczas zajęć szkolnych. Zaangażowany jest w realizację licznych inwestycji sportowych, a także inicjatywy remontowe gdańskich szkół i klubów sportowych. W licznych interpelacjach zwraca się o nowe inwestycje drogowe.

Otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi (2011) i Medal „Pro Patria” (2012). Został uhonorowany medalami okolicznościowymi przez: Stowarzyszenie Rodzina Katyńska, Związek Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych i Więźniów Politycznych, Ruch Młodej Polski oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Przez Zarząd Główny Związku Byłych Więźniów Politycznych został odznaczony Złotą Odznaką Honorową. Był nominowany do nagrody Osobowość Roku 2016 „Dziennika Bałtyckiego”; został wybrany na najlepszego samorządowca województwa pomorskiego 2016 r. przez czytelników „Portalu Samorządowego”.

Jego hobby jest ornitologia oraz organizacja imprez sportowych dla dzieci i młodzieży. Uprawia piłkę nożną, tenis, jeździ z rodziną na rowerach. Kibicuje gdańskiej Lechii. Od 1990 r. do dnia dzisiejszego jest kapitanem drużyny piłkarskiej Politycy i Przyjaciele. Chętnie słucha muzyki następujących wykonawców: Pink Floyd, Led Zeppelin, Mike’a Oldfielda, czasem Eminema.
→ Powrót do litery K.