Firma

Faktoring – szansa na rozwój Twojej firmy

• Zakładki: 60


Jesteś właścicielem firmy i chciałbyś zainwestować w jej rozwój – to oczywiste i w pełni zrozumiałe. Aby móc zainwestować w rozbudowę przedsiębiorstwa, konieczne jest posiadanie środków finansowych. Niestety, liczba zamówień i zleceń nie zawsze przekłada się na liczbę środków na koncie firmy – i nie wynika to z niegospodarności firmy, a z… kwestii formalnych. Wiele firm oferuje swoim kontrahentom wydłużone terminy płatności za faktury. Czas oczekiwania za zapłatę może wynosić 60, 90, a czasem nawet 120 dni. Choć dla klienta jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, to niestety jest to jedna z przyczyn zatorów płatniczych. Przedsiębiorstwa wywiązują się z umowy realizując daną usługę lub dostarczając produkty, nie otrzymując za to od razu zapłaty. To sprawia, że przedsiębiorca nie może inwestować w rozwój firmy. Czasem może nawet doprowadzić do sytuacji zagrażającej przedsiębiorstwu, np. będzie brakować środków na wypłaty dla pracowników, lub na zapłatę zamówień u dostawców. Na szczęście jest wyjście z tej sytuacji. 

Na czym polega faktoring? 

Zgodnie z definicją faktoring jest usługą, w ramach której faktor (podmiot świadczący tę usługę) wykupuje faktury od klienta, realizującego daną usługę lub dostarczającego produkty swoim kontrahentom. Co ważne faktury nie mogą być przeterminowane – najczęściej faktoring realizowany jest w przypadku faktur z wydłużonym terminem płatności – tak popularnych wśród korporacji. W ramach faktoringu faktor od razu wypłaca swojemu klientowi znaczną część kwoty brutto zobowiązania (nawet do 90%). Pozostała część środków wypłacana jest w momencie, gdy dana faktura zostanie ostatecznie opłacona. Przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu płaci firmie faktoringowej prowizję – może wynosić ona od 1-4% wartości faktur. Jednak biorąc pod uwagę, korzyści, jakie niesie ze sobą płynność finansowa przedsiębiorstwa i możliwości rozwoju, to jest to niewielki koszt. 

Zalety faktoringu – co może zyskać Twoja firma?

Wraz ze wzrostem popularności faktur z odroczonym terminem płatności, na popularności zyskały takie źródła finansowania, jak faktoring. Jest to znacznie bezpieczniejsze i znacznie tańsze rozwiązanie, niż branie kredytu na płatności dla dostawców czy inne bieżące opłaty. Korzystanie z faktoringu zapewnia firmie regularne wpływy. To zwiększa stabilność działania przedsiębiorstwa i umożliwia zaplanowanie działań mających na celu rozbudowę firmy. 

Artykuł powstał przy współpracy z AOW Faktoring.

Foto: Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
58 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *