Inwestycje

Próżnia w przemyśle – najważniejsze zastosowania

• Zakładki: 18


Próżnia, czyli obszar, w którym zagęszczenie cząsteczek gazu jest znacznie zmniejszona w porównaniu do powietrza atmosferycznego, znajduje coraz szersze zastosowanie w przemyśle. W jaki sposób można ją wykorzystać w instalacjach produkcyjnych? Tę kwestię omawiamy w nowym artykule.

Jednym z najważniejszych zastosowań próżni w przemyśle jest dostarczenie siły napędowej do urządzeń produkcyjnych. Odbywa się to z wykorzystaniem ciśnienia różnicowego, będącego różnicą ciśnień w części zewnętrznej i wewnętrznej układu. Energia może być wykorzystana m.in. w przyssawkach do transportu szyb, chwytaków, podnośników czy zawiesi.

Próżnię wykorzystuje się również do poprawy właściwości powietrza w instalacjach pneumatycznych. Dzięki niej możliwe jest wydajne usuwanie cząsteczek aktywnych i reaktywnych oraz usuwanie uwięzionego powietrza atmosferycznego, pary wodnej i rozpuszczonych gazów. Największe znaczenie ma to w instalacjach, które muszą pracować z niezanieczyszczonym medium.

Kolejny przykład użycia próżni to zapewnienie izolacji w zbiornikach (na zasadzie znanej np. z termosu). Dzięki temu możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania płynnych gazów (w tym azotu).

Komora próżniowa jest ponadto wykorzystywana do wielu procesów technologicznych. Jednym z nich jest metalizacja, polegająca na stworzeniu wykończeniowej warstwy metalu na powierzchni różnych elementów. Jest ona stosowana m.in. w produkcji ozdobnej galanterii, a także w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym lub zabawkarskim.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *