Inwestycje

Sprężarki łopatkowe – funkcjonalność na najwyższym poziomie

• Zakładki: 34


Są takie urządzenia, które wykorzystywane są na szeroką skalę. Niewątpliwie należą do nich sprężarki łopatkowe. Są one niezwykle funkcjonalne, a przy tym tanie w eksploatacji. Warto o sprężarkach łopatkowych dowiedzieć się więcej i wybrać najlepsze urządzenie.

Sprężarki łopatkowe – czym są?

Sprężarki łopatkowe składają się z cylindrycznej obudowy oraz wirnika, który wyposażony jest w łopatki. Ów wirnik z łopatkami umieszczony jest mimośrodowo względem obudowy. Cylinder posiada dwa otwory, z których jeden jest ssawny, natomiast drugi jest tłoczony. Można więc powiedzieć, że posiada dwa porty – wlotowy i wylotowy. W szczelinach znajdują się natomiast łopatki, które w zależności od urządzenia mogą być wykonane z metalu bądź materiału syntetycznego. Te pierwsze są zdecydowanie trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Warto jeszcze zwrócić uwagę na działanie sprężarki. W tym przypadku sprężone powietrze przepływa od portu wlotowego poprzez przestrzenie sąsiadujące z łopatkami aż do portu wylotowego. Warto jeszcze wiedzieć, że zmniejszenie objętości medium jest spowodowane obrotem wirnika z łopatkami. Łopatki uszczelniają się wykorzystując siłę odśrodkową oraz warstwę oleju. Olej pełni też funkcję smarującą i dobrze odprowadza ciepło.   

Zalety stosowania sprężarek łopatkowych

Sprężarki łopatkowe są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia, jednocześnie koszt ich utrzymania jest naprawdę niski. Kolejną ich zaletą są niewielkie rozmiary. Mogą pracować niemal cały czas. Sprężarki łopatkowe pozwalają na sprężanie wysokiego ciśnienia. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, a także fakt, że generują niski poziom hałasu oraz niewielką ilość wibracji. Mają szerokie spektrum zastosowania w niemal każdej branży. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Techem

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *