Inwestycje

Transport pneumatyczny – rola przesiewaczy kontrolnych w transporcie pneumatycznym

• Zakładki: 41


W rozładunkach wykorzystuje się różnego rodzaju transport – sposób przeładowywania uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju produktu, a także od odległości, na jaką musi być on wysłany. Do głównych rodzajów transportów zaliczamy transport grawitacyjny, mechaniczny oraz pneumatyczny. Ten ostatni stosuje się do przeładunku produktów sypkich – w tym przypadku mechaniczny i grawitacyjny transport nie zdają egzaminu. Czym wyróżnia się transport pneumatyczny i jaką w nim rolę pełnią przesiewacze kontrolne?

Na czym polega transport pneumatyczny?

Nazwa transportu pneumatycznego została zapożyczona od mechanizmu, jaki wykorzystuje ten rodzaj przeładunku. Relokacja materiałów sypkich jest bowiem możliwa dzięki różnicy ciśnień, a w zależności od tego, czy transportowany produkt jest przez powietrze „pchany” czy też „zasysany”, rozróżniamy transport pneumatyczny podciśnieniowy oraz nadciśnieniowy.

Podciśnieniowy transport pneumatyczny wykorzystuje moduł ssący, jaki zainstalowany jest na końcu kanału transportowego. Urządzenie wytwarza podciśnienie, zasysając materiał, który znajduje się na początku kanału. Tuż przed modułem ssącym znajduje się także filtr, który zbiera pył, transportowany wraz z materiałem. Ten rodzaj transportu pneumatycznego charakteryzuje się bardzo niską emisją pyłu, który do kanału transportowego dostaje się najczęściej w wyniku dużego zużycia elementów konstrukcyjnych. Ogromnym atutem podciśnieniowego transportu jest możliwość rozładunku materiałów z kilku źródeł. Ograniczeniem z kolei jest stosunkowo niewielka odległość, na jakiej może zachodzić transport.

W nadciśnieniowym transporcie pneumatycznym wykorzystuje się kompresor, zainstalowany na początku sieci transportowej. Duże nadciśnienie „wypycha” materiał, który może być transportowany na duże odległości. Pneumatyczny transport nadciśnieniowy cechuje się większą emisją pyłów, jednak wszystkie one przechwytywane są przez filtr, zamontowany na końcu ścieżki transportowej.

Przesiewacze kontrolne w transporcie pneumatycznym

W transporcie pneumatycznym często wykorzystuje się przesiewacze kontrolne – specjalny rodzaj przesiewaczy wibracyjnych, których zadaniem jest segregacja transportowanego materiału i usuwanie niepożądanych frakcji. Jest to dodatkowy, nieobligatoryjny etap przesiewania, który jednak poprawia jakość produktów. Przesiewacz kontrolny jest niewielkich rozmiarów, można go także dołączyć do sieci przesyłowej w transporcie pneumatycznym w dowolnym miejscu. Duża swoboda i dodatkowe korzyści płynące z zastosowania tego urządzenia sprawiają, że przesiewacze kontrolne są elementem większości kanałów transportowych w pneumatycznym przeładunku nadciśnieniowym oraz podciśnieniowym.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą GKM Siebtechnik.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *