Znalazłeś wymarzone mieszkanie, wypełniłeś wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego i spotkałeś się z odmową? W przypadku kredytu hipotecznego bank bierze pod uwagę mnóstwo czynników, by jak najdokładniej oszacować ryzyko nieodzyskania pożyczonych pieniędzy. W Twoim przypadku ryzyko to mogło być zbyt wysokie. Co zrobić, by w przyszłości uniknąć odmowy?
Brak zdolności kredytowej
Jednym z najczęstszych powodów odrzucania wniosków o kredyt hipoteczny jest brak zdolności kredytowej. Jeśli planujesz ubiegać się o kredyt, dokładnie przeanalizuj swoje wydatki. Bank może wziąć pod uwagę takie czynniki jak zobowiązania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Jeśli okaże się, że są one zbyt wysokie, niestety czeka Cię odmowa. Zwróć także uwagę na swoją historię kredytową, ale i karty kredytowe. To również może mieć znaczący wpływ na decyzję banku.
Problemy ze stałym dochodem
Banki bardzo szczegółowo prześwietlają potencjalnych kredytobiorców. Chcą się zabezpieczyć i nie ma w tym nic dziwnego. Nie bez znaczenia pozostaną więc Twoje zarobki, ale i samo źródło dochodów. Pod lupę mogą być wzięte Twoje zarobki z ostatnich 3-6 miesięcy. Trzeba zaznaczyć, że dla banków liczą się tylko oficjalne źródła zarobku. Możesz pracować na czarno i zarabiać duże sumy pieniędzy, ale kredytodawca i tak spojrzy na Ciebie, jak na osobę bezrobotną.
Istotne jest też stabilne zatrudnienie. Kredytobiorca posiadający umowę o pracę jest widziany znacznie lepiej niż osoba zatrudniona na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Bank interesują stałe przychody, czyli takie, które uzyskujesz od co najmniej 6-24 miesięcy z przerwami na maksymalnie 2-3 miesiące.
Obecność w BIK
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to zbiór informacji o kredytobiorcach. Znajdują się tam dane o kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych, a nawet zakupach na raty. Dzięki temu pracownicy banku mają możliwość prześwietlenia Twojej historii kredytowej i zazwyczaj robią to w pierwszej kolejności. Niejasności na w tym obszarze to przyczyna odrzuceń wielu wniosków kredytowych.