Finanse

Sprawy frankowe – czy bankom należy się waloryzacja kapitału?

• Zakładki: 235


Waloryzacja kapitału to kolejny, po licznych już pomysłach banków, które starają się zminimalizować straty związane z unieważnianiem umów kredytowych. Po wyroku TSUE, który zablokował możliwość egzekwowania od swoich klientów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, przyszedł czas na roszczenia o waloryzację kapitału, jaki kredytobiorca po unieważnieniu kredytu musi oddać bankowi. W grudniu 2023 roku TSUE orzekł i w tej sprawie.

Grudniowy wyrok TSUE a waloryzacja kapitału w sprawach frankowych

W grudniu br. TSUE wydał trzy orzeczenia dotyczące spraw frankowych. Jedno z nich dotyczyło roszczeń banków o waloryzację kapitału. Banki wychodziły z roszczeniami, by w ramach rozliczeń kredytobiorców z kredytodawcami ci musieli oddawać pożyczony kapitał, zwaloryzowany o inflację. Miało to na celu nie tylko zredukować straty w wyniku coraz liczniejszych przegranych spraw frankowych, ale także odstraszyć kolejnych frankowiczów, którzy zastanawiają się nad złożeniem pozwu.

TSUE jednak wydał orzeczenie, że bankowi w ramach rozliczenia z klientem należy się wyłącznie zwrot kapitału, jakiego udzielił w ramach kredytu frankowego – a więc waloryzacja kapitału nie jest w tym przypadku zgodna z prawem.

Oprócz tego orzeczenia TSUE wydał jeszcze dwa. Z jednego z nich dowiadujemy się, że bieg przedawnienia roszczeń banków muszą być liczone od tego samego momentu, co bieg przedawnienia roszczeń klientów – dotychczas banki nierzadko wychodziło z argumentacją, że w ich przypadku bieg przedawnień roszczeń zaczyna się dopiero po zapadnięciu prawomocnego wyroku. Drugi wyrok TSUE określa, że zarzut zatrzymania, jaki często przedstawiają banki, nie może zamykać drogi kredytobiorcom, którzy ubiegają się o ustawowe odsetki. Niestety dotychczas banki tak wydłużały sprawy, że roszczenia o odsetki ulegały przedawnieniom.

Kredyty frankowe Legnica to wciąż zawiłe zagadnienie dla krajowych sądów, dlatego do TSUE kierowane są pytania prejudycjalne, na które udzielane są odpowiedzi w formie orzeczeń. Dzięki temu linia orzecznicza w Polsce jest ujednolicana, a frankowicze coraz odważniej walczą o swoje prawa w sądzie.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
86 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *