Finanse

Unieważnienie kredytu CHF – czy bank może żądać zwrotu kapitału zwaloryzowanego o wskaźniki inflacji?

• Zakładki: 318


Od chwili, gdy do sądów zaczęły wpływać pierwsze pozwy o unieważnienie kredytów CHF, banki zaczęły szukać sposobów, by zniechęcać pozostałych kredytobiorców do podobnych działań, a także takich, by w przypadku pozytywnego dla kredytobiorcy wyroku w sprawie, banki traciły jak najmniej. Jednym z takich sposób były roszczenia o wynagrodzenie za bezpodstawne korzystanie z udzielonego przez bank kapitału. Jednak 15 czerwca 2023 roku TSUE jednoznacznie orzekł o braku podstaw prawnych. Orzeczenie to jednak nie zniechęciło banki do szukania sposobów, by swoich klientów powstrzymać przed złożeniem pozwu o unieważnienie kredytu CHF. Nowością są bowiem roszczenia o waloryzację zwracanego przez kredytobiorcę kapitału o wskaźniki inflacji. Czy takie roszczenia są podstawne?

Waloryzacja kapitału przy unieważnieniu kredytu CHF?

Roszczenie o waloryzację kapitału po unieważnieniu kredytu CHF jest dla kredytobiorców oraz sądów czymś nowym, dlatego w tym zakresie trwają dyskusje o stanie prawnym. Dyskusje dotyczą przede wszystkim interpretacji Związku Banków Polskich, dotyczącej wyroku TSUE z 15 czerwca 2023. Wczytując się w jego treść, otrzymujemy informację o konieczności zwrotu nominalnej, a nie realnej wartości kapitału – czyli kapitału dokładnie w takiej kwocie, jaką kredytobiorcy uzyskali w ramach kredytu frankowego. W tej sprawie został zawiadomiony już TSUE, zostało także złożone zawiadomienie do prokuratury w sprawie roszczenia o waloryzację kapitału jednego z banków.

Kredyty frankowe Legnica unieważniane są przez coraz liczniejszą grupę kredytobiorców. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa jest inna, a przegrany proces w sądzie z bankiem zamyka drogę do unieważnienia kredytu CHF. Dlatego tak ważna jest pomoc doświadczonego w procesach frankowych radcy prawnego.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
158 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *