Katastrofa budowlana, pożar, pandemia czy atak hakerski to zagrożenia, które mogą spowodować spore zakłócenia w działalności Twojej firmy. Oszacowanie zagrożeń, które mogłyby zaszkodzić w ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa, jest nie lada wyzwaniem. Kluczem do rozwiązania problemu może być Zarządzanie Ciągłością Działania. Ten proces możesz wdrożyć w firmie na podstawie normy ISO 22301.
Co to jest ISO 22301?
Norma ISO 22301 to międzynarodowa norma dotycząca Systemów Zarządzania Ciągłością Działania (BCMS). Norma określa wymagania dotyczące wdrażania BCMS. Pomaga identyfikować firmom potencjalne zagrożenia i odpowiednio szybko reagować na pojawiające się zakłócenia. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku audytu Twoja firma może uzyskać certyfikat ISO 22301. To nic innego jak poświadczenie, że organizacja poprawnie wdrożyła System Zarządzania Ciągłością Działania.
Dlaczego warto wdrażać System Zarządzania Ciągłością Działania?
Zarządzanie Ciągłością Działania zgodnie z normą ISO 22301 pozwala:
- zwiększyć odporność firmy na nieprzewidziane zakłócenia,
- zmniejszyć ryzyko przestojów i ograniczyć straty finansowe,
- kontrolować czynniki ryzyka i chronić firmowe zasoby,
- zoptymalizować koszty zarządzania zagrożeniami,
- spełnić wymagania prawne,
- skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom.
System ten zwiększa długofalowe bezpieczeństwo firmy i pozwala przewidywać potencjalne sytuacje kryzysowe. Efekt? Płynność biznesowa i skuteczne przeciwdziałanie zakłóceniom.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centre of Excellence.
Foto: Shutterstock