Firma

Czy można zrobić szkolenie BHP online? Poznaj opinie ekspertów Inka BHP!

• Zakładki: 23


Czy pracodawca może przeprowadzić szkolenie BHP przez internet? Przeglądając ofertę szkoleń BHP w sieci, możesz spotkać się z takimi określeniami, jak „e-learning BHP” czy „BHP online”. Co mówią na to przepisy? Kto może skorzystać z takiego szkolenia, a dla kogo pozostaje tylko szkolenie stacjonarne? Czy każdy rodzaj szkolenia można przeprowadzić w formie online? Dziś bierzemy pod lupę szkolenia BHP online – czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czy szkolenia BHP online są zgodne z przepisami?

Zacznijmy od tego, co pewnie interesuje Cię najbardziej – czy szkolenia BHP online są legalne? TAK! Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia z zakresu BHP szkolenie BHP online są legalną formą szkolenia pracowników. Wszystko dlatego, że ustawodawca przewidział kilka form, w jakich mogą odbywać się takie szkolenia. To instruktaż, kurs, seminarium i wreszcie – samokształcenie kierowane, czyli ta forma, która umożliwia organizację szkolenia przez internet. Uzyskanie, aktualizowanie albo uzupełnanie wiedzy z zakresu BHP odbywa się tutaj na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora szkolenia, takiego jak na przykład firma Inka BHP.

Szkolenie BHP przez internet nie dla każdego

Kto może skorzystać ze szkolenia BHP online? Przepisy dopuszczają możliwość przeprowadzenia takiego szkolenia dla wybranych grup pracowników. W szkoleniach prowadzonych przez internet mogą brać udział:

  • Pracownicy administracyjno-biurowi;
  • Pracownicy służby BHP;
  • Pracodawcy i kierownicy;
  • Pracownicy inżynieryjno-techniczni – projektanci, konstruktorzy maszyn i urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji.

Instruktaż stanowiskowy w wybranych grupach stanowisk nie jest możliwy do realizacji przez internet. Kto nie może skorzystać ze szkoleń BHP online?

  • Pracownicy na stanowisku robotniczym;
  • Pracownicy zatrudnieni na stanowisku związanym z narażeniem na działanie czynników niebezpiecznych;
  • Pracownicy przenoszeni na stanowisko robotnicze albo zagrożone czynnikiem niebezpiecznym;
  • Studenci na praktykach studenckich i uczniowie na praktykach zawodowych.

Okresowe szkolenia BHP online

Trzeba pamiętać o tym, że w formie online możemy przeprowadzić tylko szkolenia okresowe pracowników. Szkolenia wstępne wciąż przeprowadza się w tradycyjny sposób, choć stanowisko Głównego Inspektora Pracy z 20 kwietnia 2020 r. w związku z pandemią dopuszczało szkolenia wstępne BHP również z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *