Finanse

Czy spłata pożyczki przed terminem jest możliwa?

• Zakładki: 31


Podpisując umowę o pożyczkę, zgadzamy się na warunki w niej zawarte – kwotę pożyczonego kapitału, wysokość rat i kwotę do spłaty, a także termin, w jakim będziemy spłacać zobowiązanie. Jednak niespodziewany przypływ gotówki zachęca nas do wcześniejszej spłaty długu. Czy pożyczkę w banku lub instytucji pozabankowej można spłacić przed czasem?

Spłata pożyczki przed terminem – poznaj swoje prawa!

Ustawa o kredytach konsumenckich uprawnia kredytobiorców do wcześniejszej spłaty kredytu konsolidacyjnego. Jest nim każdy kredyt, który:

  • udzielony zostaje osobie prywatnej
  • udzielony zostaje odpłatnie
  • udzielony zostaje w kwocie nie wyższej niż 255 550 zł
  • udzielony zostaje na cele inne niż gospodarcze, zawodowe, rolnicze

Polskie prawo daje również możliwość spłaty pożyczki przed terminem, o ile spełnia powyższe kryteria. Oznacza to, że zdecydowana większość pożyczkobiorców może swój dług spłacić przed zakończeniem umowy.

Co daje nam spłata pożyczki przed terminem?

Spłata pożyczki przed terminem odciąża nasz domowy budżet. W kolejnych tygodniach bądź miesiącach – zamiast spłacać raty, możemy oszczędzać lub pozwolić sobie na nieplanowany wcześniej wydatek. To jednak nie wszystkie korzyści, związane z przedterminową spłatą pożyczki. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy liczyć na zwrot kosztów chwilówki. Część prowizji, marży, odsetek i innych kosztów, zostanie nam zwrócona – wysokość takiego zwrotu obliczana jest proporcjonalnie za okres, o jaki przyspieszyliśmy spłatę zobowiązania.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Finansową Odbierz Pieniądze.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
81 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *