Finansowanie przez firmy zobowiązań innych jest coraz bardziej powszechne. Otrzymując polecenie zapłaty, klient nie musi się martwić, iż w danej chwili nie posiada odpowiednich środków lub nie może zapłacić za produkty, gdyż przedsiębiorstwa faktoringowe mogą zrobić to za niego. Te wyjątkowe usługi zyskują na popularności i z biegiem lat otrzymują coraz więcej pozytywnych opinii.
Czym jest faktoring odwrotny i jakie zobowiązania można nim finansować?
Faktoringiem odwróconym lub odwrotnym nazywa się usługę skierowaną do klientów, którzy dokonują zakupów. Jednak ważne jest, iż oferta ta nie jest przeznaczona dla sprzedawców. Mechanizm działania polega na spłacaniu zobowiązań swojego klienta w dobę lub poprzez ustalone terminy płatności, a w następnym kroku uzyskiwanie uregulowania od samego zainteresowanego w terminie ustalonym z nim wcześniej np. ciągu 60 dni. Należności, jakie można sfinansować poprzez faktoring odwrotny to m.in. raty leasingowe, faktury zaliczkowe, pro forma, faktury, których termin spłaty zapadnie za jakiś czas (np.7 dni), a także faktury przeterminowane (termin spłaty minął).
Jakie są zalety faktoringu odwrotnego?
Zaletami faktoringu odwrotnego są sytuacje wymagające szybkich uregulowań zobowiązań, gdyż firmy już po 24 godzinach po wysłaniu faktury są w stanie za nią zapłacić. Dodatkowo dzięki tej usłudze klient podtrzymuje opinię konsumenta wiarygodnego, bez zadłużeń. Innymi korzyściami są m.in. elastyczność spłaty, wypłata całej lub części faktury, brak opłat za niewykorzystany limit, przedłużenie terminu płatności oraz brak wymagań co do posiadania innych produktów finansowych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring – https://www.aow.pl/
Fot. Shutterstock