Finanse

Faktoring czy kredyt obrotowy – poznaj różnice!

• Zakładki: 57


Twoja firma ma kłopoty z zachowaniem płynności finansowej? Potrzebujesz dodatkowej gotówki na bieżące wydatki? Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi na myśl, jest kredyt obrotowy w banku. Uzyskanie kredytu nie zawsze jest łatwe, dlatego warto znać alternatywne narzędzia finansowe, które są łatwiej dostępne dla każdego przedsiębiorcy. Jednym z nich jest faktoring, który pozwala przyspieszyć otrzymanie pieniędzy za faktury wystawione kontrahentom. Czym różni się kredyt od faktoringu i który lepiej wybrać? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, co opłaca Ci się bardziej.

Czym jest faktoring, a czym kredyt?

Definicję kredytu obrotowego prawdopodobnie już znasz. To nic innego, jak produkt finansowy dla przedsiębiorców, który ma pokryć bieżące wydatki firmy. Wiąże się z konkretnymi warunkami i staje się dla firmy zobowiązaniem. W tej sytuacji bank sprawdza Twoją historię kredytową i szereg innych kwestii. Może też wymagać od Ciebie dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci weksla. Z kolei faktoring opiera się na wykupie faktur przez firmę faktoringową, która przelewa Ci 80-90% kwoty na konto nawet w tym samym dniu. Dzięki temu długie terminy spłat od kontrahentów nie są już problemem, a Ty nie zamrażasz pieniędzy w fakturach.

Faktoring a kredyt – poznaj różnice

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy faktoringiem a kredytem?

  • Zdolność kredytowa – kredyt obrotowy bezpośrednio wpływa na zdolność kredytową firmy, podczas gdy faktoring nie ma na nią wpływu i nie jest równoznaczny z zadłużeniem. Tym samym nie blokuje możliwości uzyskania dodatkowego finansowania z banku w przyszłości.
  • Profil i staż firmy – do kredytu potrzebujesz zdolności finansowej, a w przypadku młodych lub małych firm może to być problem. Faktoring jest zdecydowanie łatwiej dostępny dla młodych przedsiębiorców i nie wymaga kilku lat stażu działalności. Kredyt będzie tu lepszym rozwiązaniem dla firm z długim stażem i stabilnej sytuacji finansowej.
  • Spłata zobowiązania – po zaciągnięciu kredytu to przedsiębiorca spłaca zobowiązanie, najczęściej w postaci comiesięcznej raty. Tymczasem przy faktoringu zobowiązanie spoczywa na kontrahencie, a nie na przedsiębiorcy. W usłudze faktoringu to kontrahent spłaca należność firmie faktoringowej, a przedsiębiorca dostaje środki do dyspozycji niemal od razu – bez konieczności spłaty.
  • Formalności – kredyt w banku to cały stos formalności i długie oczekiwanie na decyzję. W przypadku faktoringu pieniądze często uzyskasz nawet tego samego dnia, a formalności będą ograniczone do minimum.

Potrzebujesz dodatkowego finansowania? Dopasuj źródło finansowania do swojej firmy, aby zapewnić jej pełną płynność finansową.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą faktoringową AOW Faktoring.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
93 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *