Finanse

Faktoring z regresem i bez regresu – czym się różnią popularne usługi faktoringowe?

• Zakładki: 39


Z usług faktoringowych korzysta coraz więcej firm. Różnorodność usług faktoringowych sprawia, że większość przedsiębiorców znajdzie taką, która będzie odpowiadać aktualnym potrzebom firmy. Do najpopularniejszych usług należy faktoring z regresem i bez regresu – czym się różnią i kiedy warto z nich skorzystać?

Faktoring z regresem i faktoring bez regresu – różnice dla faktora i faktoranta

Faktoring to usługa finansowa, która polega na finansowaniu nieprzeterminowanych faktu przez instytucję finansową. Firma, która wystawiła odbiorcy swoich usług bądź towaru, może na mocy umowy faktoringowej i cesji wierzytelności, przekazać faktury, których termin płatności jeszcze nie minął. W przypadku faktoringu odwrotnego faktury firmie faktoringowej może przekazać firma, na którą zostały one wystawione.

W zależności od tego, czy faktoring jest z regresem czy też nie, odpowiedzialność za ewentualną utratę płynności finansowej dłużnika przejmuje albo faktor, albo faktorant. Faktoring z regresem zakłada, że w przypadku braku płatności firmę, na którą została wystawiona faktura, o odzyskanie płatności musi ubiegać się faktorant. Niektóre firmy faktoringowe przewidują także możliwość odpłatnego przekształcenia umowy faktoringowej w umowę windykacyjną. Z kolei umowa na faktoring bez regresu przenosi odpowiedzialność za ewentualną utratę płynności finansowej dłużnika na faktora, czyli firmę faktoringową. W tym przypadku faktorant nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z windykacją należności. Jednocześnie koszty związane z faktoringiem bez regresu są większe.

Faktoring z regresem i bez regresu – do kogo skierowane są te usługi?

Zarówno z jednej, jak i drugiej usługi faktoringowej mogą skorzystać firmy, które przejdą pozytywną weryfikację w firmie faktoringowej. Najczęściej praktykowaną usługą jest faktoring z regresem – jest ona najtańsza, a jeśli umowa zakłada możliwość zamiany jej w umowę windykacyjną, pozostawia faktorantowi wyjście awaryjne na wypadek przeterminowania się faktury. Po usługę faktoringu bez regresu (pełnego) najczęściej sięgają firmy, które nawiązują nową współpracę z kontrahentem, którego jeszcze nie znają.

Obie usługi pozwalają profesjonalnie zarządzać należnościami, a pieniądze otrzymywane najczęściej w dniu podpisaniu umowy mogą posłużyć dalszym inwestycjom w firmie. Korzystanie z usług faktoringowych przekłada się również na mniejsze zatory w płatnościach – kontrahenci rzadziej zwlekają z płatnością faktur, gdy firma korzysta z usług firmy faktoringowej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą aow.pl.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
59 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *