Finanse

Podatek od kryptowalut – ile wynosi i kiedy go zapłacić?

• Zakładki: 104


Po zmianie przepisów w 2019 roku dochód od kryptowalut traktowany jest jako dochód z kapitałów pieniężnych – podobnie jak dochody z akcji czy obligacji. Koniec roku podatkowego jest więc ważną datą dla osób handlujących kryptowalutami. Dowiedz się, ile wynosi podatek od kryptowalut, kiedy trzeba go zapłacić i kiedy powstaje obowiązek podatkowy.

Termin zapłaty podatku od kryptowalut

W przypadku handlu kryptowalutami podatek od dochodów opłacany jest raz w roku, wraz z rozliczaniem podatku dochodowego z innych źródeł. Oznacza to, że z podatku od kryptowalut za ubiegły rok musimy rozliczyć się do końca kwietnia roku bieżącego – chyba że ustawodawca przedłuża ostateczny termin rozliczeń z podatku dochodowego. Rozliczenia dokonuje się za pomocą formularza PIT-38, uzupełniając pole „E”. W przypadku rozliczeń z fikusem od kryptowalut nie odprowadza się zaliczek na poczet podatku dochodowego.

Podatek od kryptowalut – kiedy występuje obowiązek podatkowy?

Obowiązek podatkowy dotyczący kryptowalut występuje wówczas, gdy w zeznaniu podatkowym wykazujemy dochód z handlu kryptowalutami. Oznacza to, że jeśli w danym roku udało nam się zarobić na krypto, musimy uiścić 19% podatku od dochodu z kapitałów pieniężnych. Dochód obliczany jest na podstawie przychodu, od którego odejmujemy koszty przychodu. Do kosztów przychodu możemy zaliczyć zarówno sam zakup kryptowalut, jak i prowizję za transakcję.

Niestety minerzy nie mogą zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu zakup sprzętu do kopania kryptowalut, kosztów jego serwisu czy kosztów poniesionych w związku ze zużyciem energii elektrycznej.

Podatek od kryptowalut – jak rozliczyć kupno krypto bez jej sprzedaży?

Osoby, które pierwszy raz zdecydowały się na zakup kryptowaluty, ale jeszcze jej nie sprzedały, a więc nie zarobiły na handlu krypto, zastanawiają się, jak rozliczyć się z fiskusem. W takiej sytuacji należy wykazać w zeznaniu podatkowym zakup kryptowaluty, wypełniając pola dotyczące kosztów przychodu, zostawiając puste pola odnoszące się do dochodów. Oczywiście w tym przypadku nie występuje obowiązek podatkowy – podatku od kryptowalut w tym roku nie będzie trzeba płacić. Jednak nie wypełniając w tym roku zeznania podatkowego, nie będziemy mogli w kolejnym roku odliczyć kosztu przychodu i w przypadku zarobku będziemy zobowiązani uiścić 19% podatku od przychodu.

Do rozliczenia podatku od kryptowalut potrzebne będzie zestawienie transakcji z platformy, w której dokonujemy takiej transakcji. Pamiętajmy, by zabezpieczyć takie zestawienia dla każdej transakcji osobno – dokument musi zawierać datę poszczególnych transakcji. Aby uniknąć pomyłek, stresu i straty czasu, warto skorzystać z wygodnego narzędzia do rozliczania podatku od kryptowalut – Cryptiony to miejsce, dzięki któremu rozliczysz się z fiskusem, a wszystkie transakcje będziesz mieć pod kontrolą.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
190 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *