Firma

Sposoby montowania elementów elektronicznych na płytkach PCB

• Zakładki: 40


Montaż płytek elektronicznych metodą SMD (ang. Surface Mount Technology) jest metodą bardziej zautomatyzowaną, dokładniejszą i zdecydowanie częściej wykorzystywaną w nowoczesnym przemyśle elektronicznym.

Na specjalnie zaprojektowaną płytkę nanosi się pastę lutowniczą (ołowiową lub bezołowiową) w miejscach, gdzie ma nastąpić połączenie elementów. Maszynowo umieszcza się części elektroniczne na odpowiednich miejscach. Płytki podgrzewane są w piecach rozpływowych w odpowiednich warunkach temperaturowych. Ma to na celu podgrzanie pasty i zespolenie elementów elektronicznych w płytką PCB. W przypadku produktów prototypowych jest możliwe ręczne zamontowanie elementów SMD. Zdecydowanie skraca to czas trwania całego procesu, ponieważ pomijany jest w ten sposób czasochłonny etap programowania maszyny montażowej.

Niewątpliwą zaletą montażu SMD jest jego precyzja, wynikająca ze zautomatyzowania całego procesu. Dodatkowo pozwala on na zminiaturyzowanie elementów elektronicznych, do czego nieustannie dąży się w produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń.

Metoda montażu THT

Montaż płytek elektronicznych metodą THT (Through Hole Technology) niekiedy nazywany również montażem przewlekanym to powoli zanikająca technologia. Jej nazwa związana jest ze sposobem łączenia części z płytką PCB.

Aby komponent elektroniczny mógł być zamocowany z przy pomocy tej techniki, musi być wyposażony w specjalne wyprowadzenia. Mają one postać cienkich drucików, które przewlekane są przez specjalnie w tym celu nawiercone otwory. Lutowanie elementów do powierzchni płytki PCB następuje po przeciwnej do ich ulokowania stronie laminatu.

Metoda ta jest coraz częściej wypierana przez montaż SMD, Ma jednak ona swoje niekwestionowane zalety. Połączenia stosowane w technice THT są zdecydowanie trwalsze niż montaż elementów elektronicznych bezpośrednio do powierzchni płytki. Ponadto, niektóre części, np. tranzystory o dużej pojemności, wręcz wymagają zastosowanie tej techniki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą MESSER, oferującą profesjonalny montaż SMD i THT https://messer-smt.eu/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *