Finanse

Ustawa o kredycie konsumenckim – najważniejsze informacje dla kredytobiorców

• Zakładki: 41


Przed podpisaniem umowy kredytowej należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Jeszcze wcześniej warto zapoznać się z najważniejszymi zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim. W jaki sposób chroni ona kredytobiorców?

Czym jest kredyt konsumencki?

Według Ustawy o kredycie konsumenckim takim produktem jest kredyt lub pożyczka udzielona odpłatnie przez instytucję finansową, która jest wpisana do Rejestru Instytucji Finansowych KNF osobie prywatnej w kwocie do 255 550 zł. Ponadto kredyt lub pożyczka nie może być udzielona na cele gospodarcze, zawodowe czy rolnicze.

Jak Ustawa o kredycie konsumenckim chroni kredytobiorców?

Ustawa o kredycie konsumenckim chroni kredytobiorców przed nieuczciwymi, lichwiarskimi praktykami. Reguluje ona między innymi maksymalną wysokość RRSO. Ponadto daje ona kredytobiorcy prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w przeciągu 14 dni od jej podpisania, nadpłaty kredytu i wcześniejszej jego spłaty. Instytucja finansowa jest również zobowiązana do udzielenia wyczerpującej informacji o kredycie. Znajdują się w niej również zapisy regulujące kwestie braku płatności rat przez kredytobiorcę.

Ustawa o kredycie konsumenckim jest dostosowana do prawa unijnego. Jest skutecznym narzędziem w walce kredytobiorców z bankami, a także banków z nieuczciwą konkurencją.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Finansową Odbierz Pieniądze.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
93 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *